Terapia energetyczna: co wiedzieć

Terapia energetyczna: co wiedzieć

Terapie energetyczne to techniki leczenia, które traktują umysł, ciało i duch. Lekarze czasami nazywają je terminami alternatywnymi lub komplementarnymi. Rośnie zainteresowanie stosowaniem terapii energetycznych w różnych warunkach zdrowotnych.

Ten artykuł obejmie różne rodzaje terapii energetycznej i skupi się na Reiki, akupunkturze i akupresurze. Przeżyje powszechne zastosowania terapii energetycznej i dowody naukowe, które je popierają.

Czym jest terapia energetyczna?

Ludzie stosowały terapie uzdrawiania energii od tysięcy lat. https://harmoniqhealth.com/pl/hairstim/ Zasady terapii energetycznych potwierdzają ideę, że choroby i nierównowaga są spowodowane blokami lub nierównowagą w niewidzialnym biofieldzie, które istnieją w ciele i wokół niego.

Techniki terapii energetycznej harmonizują pola energetyczne w ciele i wokół niego, aby promować zdrowie i samopoczucie. Mogą również pomóc zachęcać do pozytywnych myśli i emocji.

Wyszkolony lekarz lub pracownik służby zdrowia wykonuje leczenie energetyczne przy użyciu różnych technik nieinwazyjnych. Często ludzie stosują terapie energetyczne jako uzupełniające się leczenie obok konwencjonalnych zabiegów.

Rodzaje terapii energetycznej

Popularne rodzaje terapii energetycznej obejmują reiki, maty akupresury i akupresji.

Reiki i akupresura

reiki IS IS Uzupełniające się leczenie, które koncentruje się na gojeniu energii. Dr Mikao Usui założył tę technikę w latach dwudziestych XX wieku w Japonii. Zasady Reiki obejmują przekonanie, że każda osoba ma wrodzoną energię, by się wyleczyć. Lekarz Reiki może podobno manipulować energią powszechnej siły życiowej swojego klienta i zachęcać do naturalnego procesu gojenia.

Sesja Reiki polega na tym, że uzdrowiciel delikatnie umieszcza swoje strzępione ręce na ciele lub w pobliżu ciała odbiorcy. Zwykle praktykujący trzyma ręce w jednym obszarze przez co najmniej 3 minuty, w zależności od potrzeb osoby.

Akupresura jest kolejną formą tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) podobnej do akupunktury. Zamiast igieł technika wykorzystuje ręczne ciśnienie, aby stymulować punkty, aby „qi” lub energia ciała ”może się swobodnie poruszać. Osoba może to zrobić samodzielnie lub z praktykiem.

Akupunktura to praktyka TCM, która obejmuje manipulowanie energią organizmu. Jednak współczesna medycyna udowodniła również swoją skuteczność, wyjaśniając zmiany organizmu z praktyki. Zmiany te obejmują:

 • Odpowiedzi zapalne
 • Odpowiedzi neurochemiczne, w tym produkcja dopaminy, serotoniny i endorfiny
 • odpowiedzi immunologiczne, takie jak wzrost białych krwinek.
 • Odpowiedzi krążenia

Ten rodzaj terapii polega na wstawianiu tępych igieł w określonych punktach akupresury ciała. Stymuluje stagnalne lub zablokowane Qi w celu stworzenia równowagi i zachęcania do leczenia.

wykwalifikowany i licencjonowany akupunkturzysta musi wykonać tego rodzaju terapię. Specjaliści ci musieli ukończyć tytuł magistra, a wielu ma stopnie doktorat w akupunkturze. Muszą również ukończyć certyfikat Krajowej Komisji Certyfikacji Krajowej Komisji Certyfikacji ds. Akupunktury i Medycyny Orientalnej.

do czego służy ta terapia?

Celem terapii energetycznej jest promowanie swobodnego przepływu energii. Ludzie mogą go używać do leczenia określonego stanu lub zwiększenia samopoczucia, a niektórzy używają kombinacji terapii energetycznych.

Sesje terapii energetycznej są często dostępne w masażu i wellness oraz tradycyjnych warunkach medycznych, w tym w szpitalach i klinikach.

Osoby często stosują terapię energetyczną do leczenia:

 • Obawy dotyczące snu
 • Gojenie ran
 • Problemy z ciśnieniem krwi
 • Strach
 • Ból
 • Nudności i wymioty

Czy nauka wspiera terapię energetyczną?

Chociaż trudno jest naukowo zmierzyć niektóre aspekty terapii energetycznej, w tym energię organizmu, niektóre dowody potwierdzają te leczenie w leczeniu określonych warunków.

Wyniki badania 2021 Sugeruj, że leczenie pojedynczej medycyny energetycznej może złagodzić ból tunelu nadgarstka i negatywne emocje. Może to również pozytywnie wpływać na poziom stresu, dobre samopoczucie i jakość snu. Praktycy podali 30-minutowe sesje z bliskiej odległości, a niektóre obejmowały światło, stacjonarne dotykanie.

Istnieją również specyficzne badania naukowe dotyczące akupresury, Reiki i akupunktury poniżej:

Akupressure Badania

Dowody z badania 2021 sugerują, że akupresura może złagodzić ból porodu i czas trwania skurczów. Jednak konieczne są bardziej wysokiej jakości próby w celu zweryfikowania tych ustaleń.

Przegląd systematyczny w 2020 r. Ocenił stosowanie akupresury w leczeniu dorosłych z przewlekłym bólem dolnej części pleców przez 4 tygodnie. Wyniki leczenia obejmowały zmiany w:

Naukowcy doszli do wniosku, że akupresura jest skuteczną, bezpieczną i niską metodą niechirurgiczną w leczeniu przewlekłego bólu dolnej części pleców.

Reiki Research

Małe badanie 2021 porównano skuteczność REIKI, fizjoterapii i terapii leków w łagodzeniu bólu dolnej części pleców i poprawie codziennych czynności u osób z przepukliną dysku międzykręgowego.

Wyniki sugerują, że Reiki to niedrogi sposób szybko złagodzić ból i poprawić codzienne czynności.

Badania akupunktury

Badania z 2020 r. Sugerują, że akupunktura jest skuteczna w leczeniu bólu z migreny i fibromialgii. Może również złagodzić ból szyi i dolnej części pleców. Naukowcy doszli do wniosku, że ponieważ istnieją ograniczone skutki uboczne i jest to niedroga procedura, akupunktura jest niezbędną alternatywną metodą leczenia.

akupunktura może być również przydatna w zmniejszaniu:

 • hot flashes
 • nausea
 • cancer-related fatigue
 • allergic rhinitis symptoms
 • perennial allergy symptoms

Ponadto jeden z największych metaanaliz na akupunkturę, obejmujący łącznie 17 922 pacjentów, wykazał, że technika ta jest skuteczna w leczeniu przewlekłego bólu, a zatem jest rozsądną opcją skierowania.

Outlook

Terapie energetyczne z udziałem wykwalifikowanych specjalistów są bezpieczne dla większości ludzi. Osoba może porozmawiać z potencjalnym praktykiem, aby zadawać pytania i omawiać swoje cele leczenia. Mogą również dowiedzieć się więcej o szkoleniu i doświadczeniu praktyka.

Jednak osoba powinna nadal rozmawiać z pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem nowego leczenia, szczególnie jeśli planuje dodać go do obecnego planu leczenia. Aby ustalić, czy ten rodzaj leczenia będzie dla nich odpowiedni, osoba powinna również omówić przy użyciu alternatywnych metod leczenia, takich jak terapia energetyczna, jeśli jest one w ciąży, przyjmuje leki lub mają stan zdrowia.

ludzie powinni Nie wykorzystuje terapii energetycznych jako jedynego leczenia poważnych lub zagrażających życiu objawów lub warunków.

Podsumowanie

Kilka terapii energetycznych może być korzystne dla zwiększenia zdrowia, w tym Reiki, akupresury i akupunktury w leczeniu warunków psychicznych i fizycznych.

Osoba może również Skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia w celu uzyskania porad i zaleceń, zwłaszcza jeśli chcą dodać terapie energetyczne do swojego obecnego planu leczenia.

 • Medycyna uzupełniająca/medycyna alternatywna

Medical News Today Ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents